Konferencia "Pitná voda 2017" a príspevok ALS
22.9.2017
Naši kolegovia sa zúčastnili v posledných dňoch na viacerých konferenciách, kde prezentovali naše poznatky z laboratórnej praxe.
V dňoch 19.-21.9.2017 sme sa zúčastnili na konferencii „Pitná voda 2017“ v Trenčianskych Tepliciach. Táto konferencia je dlhodobo obľubovaná pre svoj prínos k téme pitnej vody, jej čisteniu, trendom v odvetví.
Sme radi, že sme mohli byť jej súčasťou s prednáškou „Minitoring pesticídnych látok, porovnanie situácie v ČR a na Slovensku.
V rámci monitoringu pesticidných látok na území Českej a Slovenskej republiky sme sledovali viac ako 350 pesticidných látok a metabolitov. Rozsah sledovaných látok bol navrhnutý na základe analýzy rizík výskytu pesticídnych látok na území Českej republiky, boli taktiež zohľadnené fyzikálno-chemické vlastnosti týchto látok. Koncentrácie týchto látok sú vo vzorkách životného prostredia väčšinou veľmi nízke (v rozmedzí ng/L až µg/L), preto pre ich stanovenie sme využívali najmodernejšiu inštrumentálnu techniku - multireziduálna technika UPLC – MS (tandemový hmotnostný spektrometer typu trojitý kvadrupól), ktorá umožňuje súčasne stanovenie veľkého množstva analytov v jednom nástreku a vďaka citlivosti hmotnostného spektrometra je možné dosiahnuť veľmi nízke detekčné limity pesticídov vo vodách 1-10 ng/L, v pevných matriciach 0,5 - 5 µg/kg.
Pesticídy sú v súčasnej dobe hojne využívané, život bez nich si pomaly nevieme predstaviť. Tieto látky sú veľmi často nadužívané, pri svojej aplikácií sa v životnom prostredí veľmi ľahko šíria a štandardné čistiarne odpadovných vôd ich nie sú pri bežnom postupe čistiania schopné odstraňovať. Reziduá pesticídnych látok sa tak dostávajú až do zdrojov pitnej vody. V poslednej dobe sa stále viac ukazuje, že v životnom prostredí sa stále častejšie objavujú a dlhšie pretrvávajú skôr metabolity než pôvodné účinné látky prípravkov na ochranu rastlín. Preto taktiež rozlišujeme relevantné a nerelevantné metabolity rozkladu podľa ich príbuzných vlastností s látkou z ktorej vznikajú. Pre tieto metabolity sa stanovujú ich individuálne prípustné limity (na území ČR – na Slovensku zatiaľ takáto prax nie je). Je dôležité si uvedomiť nutnosť sledovania pesticidných látok, a to nielen účinných, ale taktiež známych rozkladných produktov v životnom prostredí. Pokiaľ sa objavia pozitívne nálezy, pravidelne sledovať ich klesajúcu, či stúpajúcu tendenciu, tak aby sme dokázali včas zamedziť negatívnym dopadom na kvalitu pitných vôd a chrániť tak zdravie človeka.
Najčastejšie stanovené pesticídy sú hlavne: amatrin, atrazin, atrazin-2-hydroxy, atrazin-desetyl, atrazin-desetylpropyl, carbamazepin, DEET, desmetrin, fenuron, chloridazon, chloridazon-desfenyl, chloridazon-metyl-desfenyl, MCPA, metolachlor, metolachlor ESA, metolachlor OA, prometrin, propazin, simazin, simazin-2-hydroxy, terbutylazin-2-hydroxy, atd.
V prípade záujmu o bližšie informácie k problematicke pesticidnych látok, ich metabolitov, prípadene záujmu o vypracovanie analýzy rizík nás neváhajte kontaktovať na info.sk@alsglobal.com , 0903 218 422.