Stavebný odpad a výkopové zeminy ako vedľajší produkt
10.1.2023
V rámci zlepšovania hierarchie odpadového hospodárstva, 25. októbra 2022 nadobúda účinnosť vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 344/2022 Z.z., o stavebných odpadoch a odpadoch z demolácií.
Vyhláška špecifikuje nakladanie s odstránenými stavebnými materiálmi, stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií.
Odstránené stavebné materiály, ktoré neobsahujú nebezpečné látky a ani nie sú znečistené nebezpečnými látkami, je možné považovať za vedľajší produkt, ak spĺňajú, že:
- ide o prírodnú látku alebo vec, ktorá je oddelená od stavby, ktorej je pôvodne súčasťou,
- pri ich ďalšom použití sa nevyžaduje overovanie nemennosti výrobcom deklarovaných parametrov podstatných vlastností výrobku, ani nie je určeným výrobkom,
- sú následne po odstránení priamo použiteľné ako nekonštrukčné časti stavby
Vyhláška špecifikuje aj požiadavky ma nekontaminovanú zeminu a iný prirodzene sa vyskytujúci materiál pre zaradenie ako vedľajší produkt.
Vedľajší produkt je možné považovať pri nekontaminovanej zemine a iných prirodzene sa vyskytujúcich materiálov vykopaných počas stavebných prác, ak je vykonaný podrobný geologický prieskum územia, ktorého súčasťou sú odbery a analýzy zeminy realizované nezávislým akreditovaným subjektom, ktoré spĺňajú limitné hodnoty ukazovateľov pre triedu skládky odpadov na inertný odpad podľa osobitného predpisu a územie, na ktorom sa uskutočňujú stavebné práce, nie je súčasťou lokality registrovanej v informačnom systéme environmentálnych záťaží.
V prípade ak nie je vykonaný geologický prieskum územia musí byť deklarované, že spĺňajú na základe odberu a analýzy uskutočneného nezávislým akreditovaným subjektom limitné hodnoty ukazovateľov pre triedu skládky odpadov na inertný odpad podľa osobitného predpisu.
Nekontaminovaná zemina ako vedľajší produkt umožňuje tak vylúčiť z režimu odpadu, čím odpadá administratíva spojená s nakladaním výkopovej zeminy. Dochádza tak k úspore ekonomických nákladov a z hľadiska ekológie je opätovné využitie zeminy omnoho výhodnejšie.
Inertný odpad je odpad, pri ktorom nedochádza k žiadnym významným fyzikálnym, chemickým alebo biologickým premenám. Inertný odpad sa nerozpúšťa, nehorí ani inak fyzicky alebo chemicky nereaguje, nepodlieha biologickému rozkladu ani škodlivo neovplyvňuje iné látky, s ktorými prichádza do styku tak, že môže dôjsť k znečisteniu životného prostredia alebo k poškodeniu zdravia ľudí. Celková vylúhovateľnosť a znečistenie obsiahnuté v odpade a ekotoxicita výluhu musia byť zanedbateľné a nesmú ohrozovať kvalitu povrchových vôd alebo podzemných vôd. Limitné hodnoty látok nesmú prekročiť hodnoty ukazovateľov pre triedu vylúhovateľnosti I podľa prílohy č. 1. Vyhlášky č. 382/2018 Z.z..
V Laboratóriách ALS vykonávame testovanie odpadov podľa kritérií Smernice pre skládky (Smernica 99/31/EC) a rozhodnutia rady 2003/33/EC, pre Slovenskú republiku taktiež podľa Vyhlášky č.382/2018 Z. z., príloha č. 1 (Kritéria pre prijímanie odpadov na skládky odpadov).
V prípade záujmu na vykonanie akreditovaného odberu vzoriek alebo na konzultáciu o odbere vzoriek alebo inej laboratórnej analýze, kontaktujte nás na telefónnom čísle +421 232 195 300 alebo e-mailom na info.sk@alsglobal.com.